Ing. Miroslav Joch

To nejlepší pro vás i Budějovice

Budoucnost Senior domu je nejistá

Město sleduje vývoj kolem Senior domu, převzít toto zařízení však není podle Miroslava Jocha v současném sociálním systému vůbec jednoduché. Na 170 klientů soukromého Senior domu na Husově třídě v blízkosti sídliště Vltava v Českých Budějovicích se totiž ocitlo v nezáviděníhodné situaci. Společnost L a S Tábor, která dům postavila, i společnost Senior resort, která dům provozuje, dluží a jsou v insolvenci. Správu nad oběma firmami tak převzal insolventní správce. Prostředky seniorů, kteří na zálohách za nájem a sociální služby zaplatili desetitisíce, jsou v ohrožení. Provoz zařízení rozhodnutím soudu převzala společnost IKT Insolvence, která uzavřela se seniory novou nájemní smlouvu.

Klienty domu pro seniory jsou většinou českobudějovičtí občané, proto vedení města situaci pozorně sleduje. „Vedení města situaci samozřejmě monitoruje a zatím vyčkává, jak se bude vyvíjet. Uvidíme, zda objekt převezme nějaký jiný privátní investor - který by objekt provozoval,“ komentuje nešťastnou kauzu první náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Je ale přesvědčen, že soukromý investor to bude mít velice těžké. „Myslím si, že společnost není dost bohatá na to, aby si důchodce mohl ze své penze platit průměrně kalkulovaných 12.000 Kč za pobyt v tomto privátně provozovaném zařízení. Tato částka navíc ale předpokládá, že jste jako senior v kondici a relativně soběstačný. A pokud i nadále bude toto zařízení privátní, bude velice složité řešit ekonomickou udržitelnost celého projektu,“ je přesvědčen Miroslav Joch.

Proto je město zatím opatrné. „Jedna věc je nemovitost  pro seniory koupit nebo postavit, druhou věcí však zůstává tento objekt se svou činností vložit do systému, v rámci kterého lze čerpat příspěvky podle stupně postižení,“ vysvětluje Miroslav Joch. 

I přestože obyvatelstvo stárne a zajištění dostatečné kapacity seniorských zařízení spolu s adekvátními službami by mělo být v zájmu obce, kraje, ale i státu, nepřeje tomu podle Miroslava Jocha politika současné vlády. „V současné době kvůli politice vlády premiéra Nečase a pro mě nepochopitelně vypracovaného sociálního systému v podání pana ministra Drábka, bych se opravdu bál toto -  byť velice potřebné - zařízení přebírat pod křídla města,“ nešetří kritikou Miroslav Joch. Tížívá situace v době nelítostných úsporných opatření, při tom však řadě kauz odtékají statisíce až milióny (výstavba dálnic, projekty ministerstva školství i kauza Promopro), tak podle něj dopadá primárně na ty, kteří se nemohou bránit, na seniory. „Přitom staří lidé si již své odpracovali a nyní je na nás, abychom jim odměnou poskytli důstojné podmínky pro zasloužený důchod,“ je přesvědčen Miroslav Joch.

 

Ing. Miroslav Joch

Narodil se 11.4.1977 v Českých Budějovicích, absolvoval ČVUT Praha. Je úspěšným podnikatelem a zároveň působí na pozici 1. náměstka primátora Českých Budějovice a radního Jihočeského kraje. Je ženatý, má dvě děti. Členem ČSSD od 2002

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © Ing. Miroslav Joch, 2012 - 2014

Česká strana sociálně demokratická České Budějovice
Facebooková stránka Ing. Miroslava Jocha