Ing. Miroslav Joch

To nejlepší pro vás i Budějovice

Dnes si připomínáme 736. výročí úmrtí Přemysla Otakara II.

U příležitosti výročí smrti Přemysla Otakara II. si připomeňme i zrod jeho dítěte, Budějovic U příležitosti výročí smrti Přemysla Otakara II. si připomeňme i zrod jeho dítěte, Budějovic

Od smrti Přemysla Otakara II., panovníka, který se může srovnávat i s Karlem IV., dnes uplynulo 736 let. Jeho vzkvétající říše se opírala především o královská města, zakládaná jako protiváha šlechty. Několik desítek těchto měst najdeme rozesetých po celé jeho rozsáhlé říši, v Čechách, na Moravě, ve Štýrsku, Dolních Rakousech a dokonce i v bývalém Prusku (Královec, dnešní ruský Kaliningrad).

Do tohoto elitního klubu patří i České Budějovice, založené na soutoku řek Malše a Vltavy nedaleko osady Budivojovice, podle které převzaly i své jméno. Město se stalo v jižních Čechách baštou královské moci a trnem v oku mocnému rodu Vítkovců (později Rožmberků). 

Budějovice už od svého zakladatele získaly právo várečné a na tradici budějovického piva můžeme být pyšní dodnes. Další privilegia přidal Karel IV. a význam města rostl. V době třicetileté války se Budějovice dokonce na čas staly hlavním městem království a byly sem převezeny i korunovační klenoty. Město přežilo i mnohé strasti, morové rány, požáry, několikeré obležení i válečné útrapy. V moderní době pak přestálo i často velmi necitlivé zásahy minulého režimu a ztratilo mnoho ze svého historického půvabu.

Díky péči, které se mu dostalo v posledních dvou desetiletích, se však podařilo mnohé opravit a až napřesrok oslaví své úctyhodné 750. narozeniny, budou Budějovice stálé krásné, a aby krásné i zůstaly, to bude úkolem pro nás i další generace.

Ing. Miroslav Joch

Narodil se 11.4.1977 v Českých Budějovicích, absolvoval ČVUT Praha. Je úspěšným podnikatelem a zároveň působí na pozici 1. náměstka primátora Českých Budějovice a radního Jihočeského kraje. Je ženatý, má dvě děti. Členem ČSSD od 2002

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © Ing. Miroslav Joch, 2012 - 2014

Česká strana sociálně demokratická České Budějovice
Facebooková stránka Ing. Miroslava Jocha