Ing. Miroslav Joch

To nejlepší pro vás i Budějovice

Doplatek na provoz odpadového hospodářství si město s občany rozdělí napůl

Českobudějovičtí občané si od nového roku připlatí za odpad, umožňuje to novela zákona o poplatcích. Poplatek za odpad tak vzroste z 500 Kč na osobu za rok na 680 Kč.

„Netěší mě, že navyšujeme poplatek za odpad, ale nenavýšení bych jako náměstek zodpovědný za ekonomiku a majetek města považoval za drahý populistický trik/za mnohem větší zlo. Městu totiž dosud zákon neumožňoval promítnout do poplatku skutečné náklady za provoz celého odpadového hospodářství, a tak se z roku na rok zvyšoval doplatek města. V roce 2011 skutečné náklady na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu činily 53 miliónů korun a město ze svého rozpočtu doplácelo na tyto náklady hrozivých 30 miliónů korun. Pokud bychom tuto částku přepočetli na jednoho poplatníka, vyšel by nám doplatek ve výši 326 korun,“ vysvětluje 1. náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD) a dodává: „Po občanech však nechceme zaplatit celou tuto částku. Chápeme, že by to pro mnohé mohlo představovat výrazný nárůst. Město se tak s občany rozdělit napůl a občané zaplatí navíc 180 korun za rok, což představuje nárůst o 15 korun měsíčně.“

Od novely zákona si město slibuje i spravedlivější výběr poplatku za odpad. „Novela zákona nám umožní rozšířit okruh poplatníků o cizí státní příslušníky i fyzické osoby, které mají ve vlastnictví byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba. Systém výběru poplatků tak bude mnohem spravedlivější,“ je přesvědčen Miroslav Joch. Ve snaze zlepšit systém třídění odpadu město podpořilo pilotní projekt společnosti .A.S.A., která ve městě umístí 600 kusů speciálních hnědých nádob určených na biodpad. „Protože třídění odpadu je to minimum, co pro životní prostředí můžeme udělat každý z nás, je důležité, abychom se rozhodli i pro třídění bioodpadu. Aby však byli spoluobčané více motivovaní, bude tato služba nabídnuta zdarma,“ doplňuje Miroslav Joch.

Dalším z důvodů je i příprava na zpřísnění legislativy. „Česká republika se ve směrnici 1999/31/ES zavázala, že v roce 2020 35% biologicky rozložitelného odpadu již nebude skladovat, ale bude ho energeticky využívat,“ uzavírá Miroslav Joch.

 

Ing. Miroslav Joch

Narodil se 11.4.1977 v Českých Budějovicích, absolvoval ČVUT Praha. Je úspěšným podnikatelem a zároveň působí na pozici 1. náměstka primátora Českých Budějovice a radního Jihočeského kraje. Je ženatý, má dvě děti. Členem ČSSD od 2002

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © Ing. Miroslav Joch, 2012 - 2014

Česká strana sociálně demokratická České Budějovice
Facebooková stránka Ing. Miroslava Jocha