Ing. Miroslav Joch

To nejlepší pro vás i Budějovice

Budějovice jsou místem pro život, říká radní M. Joch

Budějovice jsou místem pro život, říká radní M. Joch (Foto: Marek Podhora) Budějovice jsou místem pro život, říká radní M. Joch (Foto: Marek Podhora)

Českobudějovický radní Miroslav Joch (ČSSD) umí při hokejovém utkání pískat na hráče i rozhodčí. Proč jako úspěšný podnikatel vstoupil do politiky? A jakým městem jsou podle něj dnešní České Budějovice?

Zdroj: Českobudějovický deník, pátek 8. 8. 2014, str. 3.

V kanceláři máte fanouškovský dres Motoru České Budějovice se svým jménem. Rozumíte hokeji?

Jako každý v ochoze. Z tribuny se komentuje snadno a dokážu být velmi chytrý. Ale jsem hlavně fanoušek hokeje. Umím být emotivní, fandím křičím i pískám. Občas bývám ve VIP boxu a tam nejsou takové emoce žádoucí. Ostatní mě posílají do kotle.

Budete chodit na prvoligový Motor i v nové sezóně?

Když budu mít čas, tak samozřejmě.

Zaslouží si budějovický klub podporu města?

Podporu si hokejový klub v Českých Budějovicích rozhodně zaslouží. Hokej v našem městě představuje i historicky ohromný fenomén a je obdivuhodné, jak se skupina kluků snaží vybudovat nový tým. To samozřejmě nejde ze dne na den ani z roku na rok. Očekávám, že se během pár let zapojí mládež, junioři. Přál bych si, aby českobudějovický hokej byl tou dobou zase v nejvyšší lize. Bojím se, že pokud to bude trvat déle a klub se bude pohybovat na spodních příčkách 1. ligy, začnou odcházet významní sponzoři, bez nichž se extraligový hokej dělat nedá. Ale doufám, že uvažuji jen hypoteticky.

Lze o Českých Budějovicích říci, že jsou „městem sportu"?

Jistěže ano. Volejbalisté hrají dlouhodobě skvěle, fotbalisté jsou po roční přestávce zpět a hokejisté si podobné úspěchy zaslouží také. Na druhou stranu se všechny sporty přetahují o omezené množství sponzorů.

Hrajete sám nějaký sport?

Až do vysoké školy jsem hrával fotbal. Nevím, kolikrát bych to hřiště dnes přeběhl.

Pracujete jako komunální politik a vlastníte i středně velkou firmu. Lze to vůbec spojit dohromady?

Jedno, dvě období můžete pracovat jako komunální politik a po večerech ve firmě a jsem připravený v tom pokračovat. Ale časem si budu muset vybrat, zda zůstanu v politice nebo půjdu zase řádně řídit své firmy.

V čem se obě zaměstnání doplňují?

Myslím, že v jisté formě manažerského řízení. Osvědčené postupy se snažím přenášet z firmy i do práce na radnici. Magistrát je sice úřad, ale v některých aspektech funguje jako velká firma s pěti sty zaměstnanci a obratem 1,8 miliardy korun.

Vy jste členem sociální demokracie, to není u lidí, kteří se živí podnikáním, tak časté...

To se může zdát, ale v českobudějovické členské základně najdete kromě pedagogů mnoho právníků, lékařů i celou řadu živnostníků. Být levicově orientovaným podnikatelem neznamená žít v nějakém rozporu. V naší firmě pracuje asi sedmdesát lidí, vesměs živitelů rodin, a to už je velká zodpovědnost. Firmu jsem založil před dvanácti lety se sto tisíci korun, autem a chutí přijmout riziko a něco podniknout. Od té doby jsme vykonali mnoho práce a bez těchto zaměstnanců by to nebylo možné. Úspěch firmy je hlavně jejich zásluha. A známkou spokojenosti našich zaměstnanců je i to, že zatím nikdo nepotřeboval na obranu svých zájmů založit odborovou organizaci.

Co vede úspěšného člověka k převzetí části společné odpovědnosti za město, ve kterém žije?

Mám velký odpor k lhostejnosti. Zajímá mě, v jakém stavu je naše město, kam směřuje a jaké jsou podmínky jeho rozvoje. Chci se aktivně zapojovat.

Co může každý jednotlivec udělat pro sebe i své okolí?

Nestěžovat si, ale spoluutvářet prostředí, ve kterém žijeme. Když se objeví problém, měli bychom se obrátit na své radní, aby ho vyřešili. Občansky odpovědně se mochou chovat jednotlivci i spolky, které tak významněji ovlivňují život ve městě.

Jsou České Budějovice dobrým místem pro život?

Víte, jak zní ta známá věta... Základním předpokladem je ovšem nízká nezaměstnanost a stabilní ceny. Měřítkem dobrého města je i nabídka volnočasového vyžití a u nás je mnoho možností, jak sportovat nebo kam jít kulturou. České Budějovice jsou pohledné, zelené a velmi kulturní město a přes celou řadu problémů, jsou velmi solidním místem pro život.

Děkuji za rozhovor.

-za-

Ing. Miroslav Joch

Narodil se 11.4.1977 v Českých Budějovicích, absolvoval ČVUT Praha. Je úspěšným podnikatelem a zároveň působí na pozici 1. náměstka primátora Českých Budějovice a radního Jihočeského kraje. Je ženatý, má dvě děti. Členem ČSSD od 2002

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © Ing. Miroslav Joch, 2012 - 2014

Česká strana sociálně demokratická České Budějovice
Facebooková stránka Ing. Miroslava Jocha